Programul Operei Brasov – Mai, 2018

Programul Operei Brasov – Mai, 2018:

Miercuri, 2 mai 2018, ora 17.00, Casa Mureșenilor
RECITALUL DE LA ORA 5

Vineri, 4 mai 2018, ora 18.30, Sala Operei
CARMEN – Operă de G. Bizet
Cu: Carmen Topciu, Liviu Iftene, Ștefan Ignat (Opera Națională București), Anda Pop, Ștefan Schuller, Paul Tomescu, Corina Klein, Cristina Roșu, Nicolae Zaharia, Claudiu Bugnar
Dirijor: Marijn Simons (Olanda)
Regia: Cristian Mihăilescu

Duminică, 6 mai 2018, ora 17.00, Sala Operei
CARMEN – Balet pe muzică de G. Bizet, R. Scedrin, J. Rodrigo,

  1. Rissuti, M. Pemella

Invitați: Andreea Jura și Dan Haja (prim-balerini ai Operei Naționale Române Cluj-Napoca)
Coregrafia: Ioan Dorin Coşeriu
Soliștii și Ansamblul de Balet al Operei Brașov

Marți, 8 mai 2018, ora 17.00, Sala Operei
MICUȚA DOROTHY de S. Kerim și M. Țeicu
Cu: Simona Manole, Miruna Moldoveanu, Florin Grama, Nicolae Zaharia, Mugurel Oancea, Lorand Cristian, Andromeda Nemeș, Maria Petcu-Catrina, Nora Vlad, Cristina Roșu, Aurel Aron, Gabriela Șeicanu
Regia: Migry Avram-Nicolau

Miercuri, 9 mai 2018, ora 11.00, Sala Operei
MICUȚA DOROTHY de S. Kerim și M. Țeicu
Cu: Simona Manole, Miruna Moldoveanu, Florin Grama, Nicolae Zaharia, Mugurel Oancea, Lorand Cristian, Andromeda Nemeș, Maria Petcu-Catrina, Nora Vlad, Cristina Roșu, Aurel Aron, Gabriela Șeicanu
Regia: Migry Avram-Nicolau

Miercuri, 9 mai 2018, ora 17.00, Casa Mureșenilor
RECITALUL DE LA ORA 5

Sâmbătă, 12 mai 2018, ora 18.30, Sala Operei
MADAMA BUTTERFLY – Operă de G. Puccini
Cu: Valentina Mărgăraș, Asineta Răducan, Cosmin Marcovici (Opera Națională Română Iași), Alexandru Aghenie (debut), Nicolae Zaharia, Claudiu Bugnar, Marian Rește, Lorand Cristian, Alina Ichim
Dirijor: Mircea Holiartoc
Regia: Anda Tabacaru-Hogea

Miercuri,16 mai 2018, ora 17.00, Casa Mureșenilor
RECITALUL DE LA ORA 5

Vineri și Sâmbătă, 18 și 19 mai 2018, ora 18.30, Sala Operei
Premieră
CRAI NOU – Operetă de Ciprian Porumbescu
Cu: Nicoleta Chirilă/Maria Petcu-Catrina, Mădălina Bourceanu/Asineta Răducan, Dan Popescu/Marian Rește, Alexandru Aghenie/Valentin Marele, Liviu Iftene/Mihai Irimia, Lorand Cristian/Nicolae Zaharia
Dirijor: Leonard Boga
Regia: Anda Tabacaru-Hogea
Scenografia: Rodica Garștea
Coregrafia: Nermina Damian

Miercuri, 23 mai 2018, ora 17.00, Casa Mureșenilor
RECITALUL DE LA ORA 5

Vineri, 25 mai 2018, ora 18.30, Sala Operei
BĂRBIERUL DIN SEVILLA – Operă de G. Rossini
Cu: Lăcrămioara Schuller, Mihai Irimia, Adrian Mărcan, Marian Rește, Dan Popescu, Gabriela Hazarian, Nicolae Zaharia, Aurel Aron
Dirijor: Traian Ichim
Regia: Carmen Dobrescu

Duminică, 27 mai 2018, ora 18.30, Sala Operei
CAVALLERIA RUSTICANA – Operă de P. Mascagni
Spectacol extraordinar dedicat sopranei Ioana Mărgărit, la retragerea de pe scena Operei Brașov
Cu: Ioana Mărgărit, Cosmin Marcovici (Opera Națională Română Iași), Cristina Roșu, Vasile Chișiu (Opera Națională București), Anca Panait
Dirijor: Mircea Holiartoc
Regizor: Cristian Mihailescu

Miercuri, 30 mai 2018, ora 11.00, Sala Operei
COCOŞELUL NEASCULTĂTOR de I. Lucian
Cu: Irina Iftene (debut), Sonia Hazarian, Anca Panait, Marcel Zănescu, Cristian Dicu, Meda Enăcache, Mihaela Pop
Regia: Constantin Ungureanu

Miercuri, 30 mai 2018, ora 17.00, Casa Mureșenilor
RECITALUL DE LA ORA 5

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *