Programul Operei Brasov – Martie, 2018

Programul Operei Brasov – Martie, 2018

Sambata, 3 Martie 2018, ora 18.30, Sala Operei
BAL MASCAT – Opera de G. Verdi
Cu: Cristian Balasescu (Opera Nationala Romana Timisoara), Cristina Radu, Alexandru Aghenie, Asineta Raducan, Claudiu Bugnar, Lorand Cristian, Florin Grama, Marian Reste
Pentru rolurile Oscar si Tom, distributia se va stabili la o data ulterioara.
Dirijor: Traian Ichim
Regia: Corinna Boskovsky (Austria)

Miercuri, 7 Martie 2018, ora 11.00, Sala Operei
FATA MOSULUI CEA CUMINTE de Fl. Comișel
Cu: Anca Panescu, Lăcrămioara Schuller, Mihaela Marele, Sonia Hazarian, Nora Vlad, Lorand Cristian, Iulia Parlea, Maria Petcu-Catrina, Marcel Zanescu, Bogdan Mirica, Nicolae Zaharia
Regia: F. Marinescu si V. Popescu

Miercuri, 7 Martie 2018, ora 17.00, Casa Muresenilor
RECITALUL DE LA ORA 5

Sambata, 10 Martie 2018, ora 18.30, Sala Operei
BAL MASCAT – Opera de G. Verdi
Cu: Cristian Balasescu (Opera Nationala Romana Timisoara), Anda Pop, Alexandru Aghenie, Cristina Rosu, Claudiu Bugnar, Lorand Cristian, Florin Grama, Marian Reste
Pentru rolurile Oscar și Tom, distributia se va stabili la o dată ulterioara.
Dirijor: Traian Ichim
Regia: Corinna Boskovsky (Austria)

Miercuri, 14 Martie 2018, ora 17.00, Casa Muresenilor
RECITALUL DE LA ORA 5

Vineri, 16 Martie 2018, ora 18.30, Sala Operei
CARMEN – Operă de G. Bizet
Cu: Asineta Raducan, Lăcrămioara Schuller (debut), Nicoleta Chirila, Cristina Rosu, Cosmin Marcovici (Opera Nationala Romana Iasi), Adrian Marcan, Marian Reste, Paul Tomescu, Nicolae Zaharia, Dan Ionescu (debut)
Dirijor: Adrian Morar (Opera Natională Romana Cluj-Napoca)
Regia: Cristian Mihailescu

Sambata, 17 Martie 2018, ora 19.00, Sala PATRIA
REQUIEM de W. A. Mozart
– Concert vocal-simfonic extraordinar –
Cu: Anda Pop, Gabriela Hazarian, Mihai Irimia, Dan Popescu
Corul Academic Radio București – Dirijor: Ciprian Țutu
Corul Operei Brasov – Dirijor: Leonard Boga
Orchestra Operei Brasov
Dirijor: Mircea Holiartoc

Miercuri, 21 Martie 2018, ora 11.00, Sala de Balet
Lecție de balet
Solistii si Ansamblul de Balet al Operei Brașov

Miercuri, 21 Martie 2018, ora 17.00, Casa Muresenilor
RECITALUL DE LA ORA 5

Sambata, 24 Martie 2018, ora 18.30, Sala Operei

IL TRITTICO de G. Puccini
Dirijor: Tiberiu Soare (Opera Nationala Bucuresti)

IL TABARRO
Cu: Fülöp Marton (Opera Nationala Romana Cluj-Napoca), Valentina Margaras, Liviu Iftene, Gabriela Hazarian, Simonfi Sandor (Opera Nationala Romana Cluj-Napoca), Claudiu Bugnar, Dan Ionescu, Maria Petcu-Catrina, Bogdan Mirica
Regia: Alexandru Nagy

SUOR ANGELICA
Cu: Cristina Radu, Andrada Roșu (Opera Nationala Romana Cluj-Napoca), Asineta Raducan, Cristina Coatu, Andreea Gurguiatu, Andromeda Nemes, Daniela Surdeanu, Anca Moguț, Anca Panait, Rodica Iuga
Regia: Valentina Margaras

GIANNI SCHICCHI de G. Puccini
Cu: Alexandru Aghenie, Simona Manole (debut), Asineta Raducan, Liviu Iftene, Florin Pop (Opera Nationala Romana Cluj-Napoca), Corina Klein, Marian Reste, Lorand Cristian, Valentin Marele, Cristina Roșu, Paul Tomescu, Nicolae Zaharia, Valer Lucaciu, Florin Grama, Lucian Tamasanu
Regia: Marian Pop

Marți si Miercuri, 27 și 28 Martie 2018, ora 11.00, Sala Operei
FRUMOASA DIN PADUREA ADORMITA de S. Kerim și M. Țeicu
Cu: Mariana Tomescu, Andromeda Nemeș, Simona Manole, Asineta Raducan, Cristina Rosu, Anca Panait, Sonia Hazarian, Nicolae Zaharia, Mugurel Oancea, Cristian Dicu
Regia: Attila Török

Miercuri, 28 Martie 2018, ora 17.00, Casa Muresenilor
RECITALUL DE LA ORA 5

Joi, 29 Martie 2018, ora 18.30, Sala Mica – PATRIA
RECITAL EXTRAORDINAR DE PIAN
Invitata: Madalina Pasol

Sambata, 31 Martie 2018, ora 18.30, Sala Operei
COPPÉLIA – Balet pe muzica de L. Delibes
Invitați: Andreea Jura si Dan Haja (Opera Nationala Romana Cluj-Napoca) si solisti ai Teatrului de Balet Sibiu
Regia și adaptarea coregrafică: Alexandru Fotescu

Opera-Brasov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *