Premiile Anului in Cultura la Brasov – Nominalizari

Au fost anuntate nominalizarile pentru Premiille Anului in Cultura la Brasov (2017). Acestea marcheaza organizatiile, proiectele si evenimentele care au miscat in cea mai mare masura viata culturala a Brasovului in anul 2017.

Castigatorii vor fi desemnati pe baza opțiunilor publicului, cu o pondere de 50%, si ale unui juriu format din personalitati ale artei contemporane si ale managementului cultural din afara Brasovului (50%).

Premiile se vor decerna luni, 26 Februarie, in cadrul unei gale care va avea loc la Centrul Multicultural al Universitatii Transilvania.

Publicul poate vota prin acest link: https://goo.gl/forms/kfIIt6xLB25rjknC2

Cartea anului
– „Orbi”, Petronela Rotar, Editura Herg Benet
– „Portul de sărbătoare al Junilor din Șcheii Brașovului. Portul Roșiorilor și al Albiorilor”, Alexandru Stănescu, Uniunea Junilor din Șcheii Brașovului și Brașovul Vechi
– „Brașov 15 Noiembrie 1987 – doi ani prea devreme”, Mihai Grăjdeanu, Muzeul Județean de Istorie Brașov
– „Bacalaureat”, Ovidiu Eftimie, Editura Nemira
– „Moarte în ținutul secuilor”, Caius Dobrescu, Editura Crime Scene Press

Afisul cultural al anului
– „Friendly Fire – Make Data Love, not Data War”, Centrul Cultural German și Laborazon, autor Claudiu Oană
– „Celest – expoziție de instalații interactive”, Laborazon, autor Ana Goga
– Bienala Europeană de Poezie (ediția a III-a) – „Datoria nesupunerii”, Facultatea de Litere a Universității Transilvania din Brașov, autor Mugur Mihai
– Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii „Arlechino – Caravana Poveștilor” (ed. a III-a), Teatrul pentru copii Arlechino, autor Kovacs Tünde
– Maratonul de poezie (ediția a XVII-a), Facultatea de Litere a Universității Transilvania din Brașov, autor George Roșu
– Dracula Film Festival (ediția a V-a), Asociația Culturală Fanzin, autor Angelo Waclaw

Proiectul muzical al anului
– Chamber Jazz la Universitatea Transilvania, Centrul Multicultural al Universității Transilvania din Brașov
– Rockstadt Extreme Fest 2017, Rockstadt
– Recitalul de la ora 5, Muzeul Casa Mureșenilor Brașov
– Stagiunea de concerte a Universității Transilvania, Centrul Muzical al Universității Transilvania din Brașov
– Brașov Jazz & Blues Festival, Asociația Culturală Fanzin

Expozitia anului
– „Mirabila ființă”, Lucian Christian Hamsea, Centrul Multicultural al Universității Transilvania și Tiny Griffon Gallery, Nürnberg, curator Cristina Simion
– „Expoziția retrospectivă Valeriu Maximilian 1895-1945”, Muzeul de Artă Brașov, curator Andreea Pocol
– „Celest – expoziție de instalații interactive”, Laborazon și Muzeul Casa Mureșenilor, curator Alina Floroi
– „Brașov 1987”, Muzeul Județean de Istorie Brașov, curator Nicolae Pepene
– „The Sense of Meaning is an Orienting Reflex”, Ștefan Ungureanu, Centrul Multicultural al Universității Transilvania, curator Ioana Marinescu
– „Orașul Stalin”, Muzeul Județean de Istorie Brașov, curator Nicolae Pepene
– „Memoria fibrelor textile”, Muzeul de Etnografie Brașov, curator Ligia Fulga

Proiectul cultural al anului
– „iZiLIT – Întâlnire Zilnică cu LITeratura”, Biblioteca Județeană George Barițiu Brașov
– „Noaptea Albă a Galeriilor Brașov”, Asociația Artburg
– „Dactăr Nicu’s Skyzoid Poets”, Tipografia, coordonator Robert Gabriel Elekes
– „I was citizen of Stalin Town”, Muzeul Județean de Istorie Brașov
– „Brașov 15 noiembrie 1987”, Muzeul Județean de Istorie Brașov
– „CinEd – Program de educație cinematografică pentru tineri”, Asociația Culturală KunSTadt
– „Incipit”, Asociația Forums și Asociația Culturală Artessentia
– „Realitatea virtuală – soluție inovatoare de protejare și promovare a patrimoniului”, Muzeul Casa Mureșenilor Brașov

Concertul anului
– „Sounding Tears”, Mat Maneri, Evan Parker și Lucian Ban, Centrul Multicultural al Universității Transilvania din Brașov
– „Fits cântă Piaf”, Alexandra Fits, Mariano Castro și Kamerata Kronstadt
– „Requiem”, Opera Brașov și Corul Radio București
– „Game, set & music”, Festivalul „Vibrate”
– „Maria Tănase + Ion Barbu = Love”, Corina Sucarov and Valeriu Borcoș, Asociația Culturală KunSTadt
– „Concert de orgă”, Ursula Philippi, Centrul Muzical al Universității Transilvania din Brașov

Spectacolul teatral al anului
– „Biofilm”, Robert G. Elekes, Petra A. Binder, Radu Mureșan și George Pandrea
– „Eminescu N-a Existat”, Petra Binder, Anamaria Guguian, Michael Acker
– „Poveste de iarnă”, Teatrul Sică Alexandrescu, regia Alina Hiristea
– „Fluturii sunt liberi”, Teatrul Sică Alexandrescu, regia Ion Mircioagă

Festivalul anului
– Perform(d)ance – zilele dansului contemporan la Brașov, Centrul Cultural German Brașov
– Etnovember, Universitatea Transilvania din Brașov
– Amural Festival Vizual, Asociația Amural
– Festivalul de Reconstituire Istorică Brașov, Muzeul Județean de Istorie Brașov
– Festivalul „Vibrate”, Asociația Culturală „Paul Constantinescu – 2009”
– Dracula Film Festival, Asociația Culturală Fanzin
– Festivalul „Gloria Domini – Brașovul Pascal”, Agenția Metropolitana Brașov
– Bienala Europeană de Poezie – „Datoria nesupunerii”, Facultatea de Litere a Universității Transilvania din Brașov

Organizatia culturala a anului
– Centrul Multicultural al Universității Transilvania din Brașov
– Asociația Fanzin
– Asociația Amural
– Muzeul Județean de Istorie Brașov
– Uniunea Junilor din Șcheii Brașovului și Brașovul Vechi
– Asociația Artessentia
– Centrul Cultural German

Debut
– Perform(d)ance – zilele dansului contemporan la Brașov, Centrul Cultural German
– Asociația ACTcept
– Alt Square
– Galeria Art Point
– Muzeul din Casa Junilor, Uniunea Junilor din Șcheii Brașovului și Brașovul Vechi
– Centrul Multicultural și Educațional Săcele

2 Responses to “Premiile Anului in Cultura la Brasov – Nominalizari”
  1. Masini de inchiriat Bucuresti February 13, 2018
  2. Ciprian Ghita February 13, 2018

Leave a Reply to Ciprian Ghita Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *