Noaptea Alba a Filmului Romanesc – Program

Peste 40 de filme romanesti vor rula intr-o singura noapte, pe 24 septembrie, in cadrul evenimentului care celebreaza, pentru al 12-lea an, cinema-ul autohton: Noaptea Alba a Filmului Romanesc. Povesti de dragoste, de familie, drame, comedii, thrillere si documentare premiate vor fi proiectate in 15 locatii din Bucuresti si Cluj-Napoca, unele in prezenta echipelor. 

Program 24 septembrie 

BUCUREȘTI
Cinema sub clar de lună – Grădina Muzeului Național al Literaturii Române (*Bilete pe Eventbook.ro)
20:00 Căutătorul de vânt, r. Mihai Sofronea, 95’ / Proiecție specială
22:15 Marfa și banii, r. Cristi Puiu, 90’ / Proiecție specială – 20 de ani de la lansare In memoriam Luminița Gheorghiu

Cinema Elvire Popesco – interior (*Bilete pe Eventbook.ro și la casierie)
18:30    Câmp de maci, r. Eugen Jebeleanu, 82’
20:30    #dogpoopgirl, r. Andrei Huțuleac, 79’ / avanpremieră
22:30   Otto Barbarul, r. Ruxandra Ghițescu, 111’ | premieră

Cinema Elvire Popesco – open air(*Bilete pe Eventbook.ro și la casierie)
21:00   Copii pierduți pe plajă, r. Alina Manolache, 70’ / proiecție specială

Amfiteatru TNB(*Bilete pe Eventbook.ro și la casierie)
20:00  România sălbatică, r. Dan Dinu, Cosmin Dumitrache, 123’

Cinema Muzeul Țăranului Român (*Bilete pe Eventbook.ro)
19:45   După 40 de zile, r. Andrei Gruzsnicki, 99’
21:45   Întregalde, r. Radu Muntean, 104’
00:00   Rondul de noapte, r. Iosif Demian, 117’ / avanpremieră

Cinemateca Union (*Bilete pe Eventbook.ro și la casierie)
19:30   Spioni de ocazie, r. Oana Bujgoi Giurgiu, 119’  / proiecție specială
22:15   Holy Father, r. Andrei Dăscălescu, 85’

Hollywood Multiplex – București Mall (*Bilete pe cinemagia.ro și la casierie)
19:00   Neidentificat, r. Bogdan George Apetri, 123’
21:30   Complet necunoscuți, r. Octavian Strunilă, 94’ / premieră

Happy Cinema – Liberty Mall (*Bilete pe happycinema.ro și la casierie)
20:00   Pup-o, mă! 2: Mireasa nebună, r. Camelia Popa, 90’
22:00   Luca, r. Horațiu Mălăele, 105’

UNATC – Sala Cinema (intrare liberă)
18:00  Scurtmetraje românești (V) 97’

  • Fragile Codependență, r. Ioana Mischie
  • Cerbul a trecut prin fața mea, r. Vlad Petri
  • Apropieri, r. Ioana Grigore
  • Urșii, r. Alin Duruian

20:00   Noi împotriva noastră, r. Andra Tarara, 74’
21:45   În mijlocul meu, vocea,  r. Andra Hera, 89′

Grădina Alhambra (intrare liberă pe bază de rezervare pe Eventbook.ro)
20:00  Berliner, r. Marian Crișan, 95’

Grădina cu filme CREART (intrare liberă pe bază de rezervare pe Eventbook.ro)
20:00 Blană bombă, r. Claudiu Mitcu, 87’
21:45 Swamp City, r. Bogdan Pușlenghea, Ovidiu Zimcea, 105’

UNTEATRU – open air, Grădina Casei Universitarilor (intrare liberă pe bază de rezervare Eventbook.ro) 
19:45   Mia își ratează răzbunarea, r. Bogdan Theodor Olteanu, 82’
21:30   Toni și prietenii săi, r. Ion Indolean, 93’

J’ai Bistrot(rezervări la 0790 229 922)
19:45   Scurtmetraje românești (I) 108’

  • În numele tatălui, r. Vladimir Dembinski
  • Împreună, r. Alma Buhagiar
  • Despre noi, r. Ruxandra Ghițescu
  • Trecut de ora 8, r. Alex Pintică
  • Locuri ascunse, r. Teona Galgoțiu

22:00   Scurtmetraje românești (II) 106′

  • 31 de ore, r. Claudiu Mitcu
  • Eu sunt Dorin, r. Valeriu Andriuță
  • Interfon 15, r. Andrei Epure
  • Șoarecele B, r. Ioachim Stroe
  • Carmen de bezea, r. Denisse Conn Tubacu

Mercato Kultur (intrare liberă)
19:45   Scurtmetraje românești (III), 107’

  • Intermezzo pentru aspirator autonom și sfârșitul lumii, r. Eugen Dediu
  • Statul paralel, r. Octav Chelaru
  • 27 de copii, r. Daniel Wyland
  • Vânătoarea de cerbi, r. Andrei Olănescu
  • Doi fără, r. Miruna Minculescu

22:00   Scurtmetraje românești (IV) 110′

  • Cântec de leagăn, r. Paul Mureșan
  • Eu contez, r. Alina Șerban
  • Poate întunericul mă va acoperi, r. Andrei Epure
  • Datoria, r. Andrei Redinciuc
  • Empiric, r. Ioana Țurcan
  • Prin oraș circulă scurte povești de dragoste, r. Corina Dașoveanu

Deschis GastroBar (intrare liberă)
22:15 Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, r. Radu Jude, 106’

CLUJ-NAPOCA 
Cinema Victoria (*Bilete pe cinemavictoria.ro și la casierie)
19:30   Mia își ratează răzbunarea, r. Bogdan Theodor Olteanu, 82’ / În prezența echipei
21:45   Întregalde, r. Radu Muntean, 104’

Detalii peFacebook.com/NoapteaAlba

Leave a Reply

Your email address will not be published.