Filmele selectate la BIDFF 2019

SCURTMETRAJE SELECTATE IN COMPETITIA INTERNATIONALA – Bucharest International Dance Film Festival 2019
CALUP 1 – Time Stands Witness – JOI 5.09.2019, ora 18.30, Cinema Elvire Popesco

  1. The Man Who Travelled Nowhere in Time (CA, 2019, regia Vincent René-Lortie, coregrafia Kyra
    Jean Green)
  2. Altera (FR, 2018, regia Baptiste Rouveure)
  3. The Maid (DE, 2019, regia Rain Kencana, Kolja Brandt)
  4. Unfolding (USA, 2018, regia Dylan Wilbur)
  5. Sailli – The Light (USA, 2018, regia Haansol Rim, coregrafia Danielle Derisse)
  6. Bailaora (ES, 2018, regia Rubin Stein)
  7. Alta (FI, 2019, regia Antti Ahokoivu, coregrafia Guillermo Sarduy, Minttu Pietilä)
  8. Oměj (CZ, 2019, regia Jana Stárková)
  9. Limitless (NO, 2019, concept și coregrafie Anita Sawicka & Piotr Abramowicz)
  10. Paris you got me (DE, 2019, regia Julie Boehm)
    CALUP 2 – The Road not Taken – VINERI 6.09.2019, ora 18.30, Cinema Elvire Popesco
  11. Ali (DE|TR, 2019, regia Rain Kencana)
  12. Chairman (TW, 2018, regia, scenariul și producția Chang Chun-Ting)
  13. Danse, poussin (FR, 2017, regia Clémence Dirmeikis)
  14. Interlude (UK, 2018, regia Aaron Howell)
  15. Silence of Tear (FR, 2019, regia și coregrafia Adrien Ouaki)
  16. Bleeding and Burning (CA, 2017, regia Guillaume Marin)
  17. Unframed (PL, 2018, regia Paweł Zawadzki)
  18. We will meet in the place where there is no darkness (UK, 2017, regia Sebastian Kite)
  19. Echoes (FR, 2019, regia Kevin Frilet)
  20. Danse macabre (HU, 2018, regia Zsófia Csánki)
  21. Jonah (NO|DE, 2018, regia Emilia Kurylowicz, concept, coregrafie și producție Yotam Peled)
    CALUP 3 – Acts of Rebellion – SÂMBĂTĂ 7.09.2019, ora 18.30, Cinema Elvire Popesco
  22. CULTES (FR, 2019, LA HORDE – Marine Brutti/ Jonathan Debrouwer/ Arthur Harel)
  23. Six Home (IR, 2017, regia Ebad Adibpour)
  24. Otherland (NL, 2018, regia Jan Pieter Tuinstra, coregrafia Keren Levi)
  25. The Dérive (IR, 2017, regia Tanin Torabi)
  26. Name (UK, 2017, regia Laura Roe)
  27. i (DE, 2019, regia EunJin Park)
  28. Takako Vs. Nine Lives (USA, 2018, regia Lauren Wolkstein)
  29. Reach (UK, 2018, regia Billy Boyd Cape, coregrafia Botis Seva)
  30. Oh Boy! (FR, 2019, regia Hadi Moussally, coregrafia Antonin Rioche)

SCURTMETRAJE SELECTATE IN COMPETITIA ROMANEASCA – Practices of Selfhood –
VINERI 6.09.2019, ora 21.00, Centrul National al Dansului Bucuresti

  1. When No One’s Watching (RO, 2019, Teodora Zamfirescu)
  2. Pendulum (Selves in Perpetual Motion) (RO, 2019, Ioana Mischie)
  3. Singing Bodies (RO, 2018, Alexandra Balasoiu)
  4. |DIS|CONNECTED (RO, 2019, Cătălin Rugină)
  5. RIVERƧE (RO, 2019, Daniel Dragoescu)
  6. Boot Camp (RO, 2019, Camelia Neagoe)
  7. Soup (RO, 2019, Corina Andrian)
  8. Home Alone (RO, 2019, Jean-Lorin Sterian)
    În afara competiției: Sarmalele Reci – MTV is my friend (RO, 2019, Radu Popovici)

SCURTMETRAJE SELECTATE ÎN COMPETIȚIA DE MUSICAL – The Big Dreamers – JOI 5.09.2019, ora
21.00, Fabrica Gastropub

  1. Zombies (CG|BE, 2019, regia BALOJI)
  2. Music Box (CZ, 2019, regia Veronika Pasterna Szemlova)
  3. Do you think it’s serious? (RO, 2019, regia Maria Drăgoi)
  4. 100% Pur Porc (FR, 2018, regia Émilie Janin)
  5. DU BLANC A L’AME (FR, 2017, regia Aude Thuries)

Leave a Reply

Your email address will not be published.