Scurtmetrajele de la Cannes ajung in premiera in Romania
Un punct de intersectie al inovatiei si al libertatii creative, Festivalul International de Film Experimental Bucuresti BIEFF provoaca publicul, la cea de-a noua editie, la un exercitiu complex de empatie si intelegere. Provocatoare si intens dezbatute de juriile marilor festivaluri de film din intreaga lume, scurtmetrajele prezentate in premiera in Romania, intre 6 si 10 Noiembrie, propun noi abordari asupra limitelor impuse sau asumate.
Prezentate in premiera in tara, cinci filme care sfideaza constrangerile ideologice sau tehnice reprezentative pentru cinematografia mondiala vor imparti din nou acelasi ecran, de data aceasta sub umbrela tematica a programului BIEFF Caught in the Frame.
Nominalizat în acest an la Premiul Academiei Europene de Film pentru Cel mai bun scurtmetraj, THE MARVELOUS MISADVENTURES OF THE STONE LADY reimaginează o poveste scrisă în 1845. Dacă în „Bradul” lui Hans Christian Andersen un pin naiv aspiră să devină un pom de Crăciun, în scurtmetrajulregizorului Gabriel Abrantes – prezență constantă în selecția BIEFF, o statuie care visează să-și depășească funcția ornamentală, părăsește muzeul și pornește într-o aventură periculoasă pe străzile Parisului.
Peisajul urban este generator de revelații și noi perspective și în STAY AWAKE, BE READY, premiat cu IllyAward în secțiunea parteneră a Festivalului de la Cannes. Un tablou multicolor al umanității tras dintr-un singurcadru, filmul regizorului Pham Thien An urmărește o serie de evenimente petrecute pe o stradă aglomerată din Vietnam. Niciunul dintre personajele surprinse nu se află în centrul universului, dar fiecare dintre ele pare săcreadă asta, de fapt.
Bazându-se pe abilitatea umană de a interpreta emoțiile și senzațiile unui personaj prin intermediul propriilor experiențe, artista japoneză Nao Yoshigai invită spectatorii să participe la un exercițiu extrem de empatie. In GRAND BOUQUET, elementele de coregrafie și animație și trăirile puternice ale protagonistei provoacă reacțiifizice.
Intensitatea atinge cote maxime și în confruntarea mamă-fiică din JE TE TIENS. Singure în mașină, mergând spre nicăieri, cele două încearcă să rezolve lucrurile printr-un dialog profund tensionat. Muzica din film poartă semnătura lui Pedro Alcalde și a regizorului Sergio Caballero, directorul artistic al festivalului de muzică, creativitate și tehnologie Sónar Barcelona.