Program Cinemateca Patria – 14 – 20 Octombrie, 2019

Program Cinemateca Patria – 14 – 20 Octombrie, 2019:
Luni, 14 Octombrie
ora 19:00 – : Seara filmului european
Manusa de aur/ Der goldene Handschuh (Germania, 2019)
Regia: Fatih Akin
Cu: Jonas Dassler, Adam Bousdoukos, Margarete Tiesel
thriller, drama
Durata: 115 min.
Selectia oficiala Berlnale 2019
Pret bilet: 10 lei 

Marti, 15 Octombrie
ora 19:00 – Film Cult
Bine ati venit la Woodstock! / Taking Woodstock (SUA, 2009)
Regia: Ang Lee
Cu: Demetri Martin, Henry Goodman
Comedie, muzica
Durata: 120 min
Selectia oficiala Festivalul de la Cannes 2009
Aniversarea de 10 ani
Aniversarea de 50 de ani de la festivalul de la Woodstock 

Dracula Film Festival VII

Miercuri, 16 Octombrie 
Ora 19.00 – Masters of Horror
IT (SUA, 2017)
Regia: Andy Muschietti
cu: Bill Skarsgård, Jaeden Martell, Finn Wolfhard
135 min.
Horror, fantastic
Ecranizare după Stephen King 
Intrarea gratuită

Joi, 17 Octombrie 
Ora 19.00
Competitia de scurtmetraj I

Vineri, 18 Octombrie 
Ora 19.00
Competitia de scurtmetraj II

Ora 23.00
Special Dracula Film Festival / Film cult 
Fantoma Paradisului / Phantom of the Paradise (1974)
Regia: Brian De Palma
Cu: William Finney, Jessica Harper, Paul Williams
muzical, fantastic
Durata: 91 min.
Aniversarea de 45 de ani
Intrarea gratuita

Sambata, 19 Octombrie
Ora 11.00
Ziua Filmului Romanesc
Special Ion Popescu Gopo
Intrarea gratuita

Ora 15.00
Ziua Filmului Romanesc
Special Ion Popescu Gopo
Intrarea gratuita

Ora 17.00
Ziua Filmului Romanesc
Special Ion Popescu Gopo
Intrarea gratuita

Ora 19.00
Ziua Filmului Romanesc
Special Ion Popescu Gopo
Intrarea gratuita

Ora 21.00
Special Dracula
Bram Stoker’s Dracula (SUA, 1992)
Regia; Francis Ford Coppola
Cu: Gary Oldman, Anthony Hopkins, Winona Ryder
Thriller, horror
Durata: 128 min.

Duminica, 20 Octombrie
Ora 11.00
Copiii Fantastici – Special Dracula
Hotel Transilvania 3
Intrarea gratuita

Ora 15.00 Special Dracula
Dracula: Povestea nespusa / Dracula Untold (SUA, 2014)
Regia: Gary Shore
Cu: Luke Evans, Dominic Cooper, Sarah Gadon
Fantastic, actiune
Durata: 92 min.

Ora 17.00 Special Dracula Film Festival
Frostbiten (Suedia, 2006)
Regia: Anders Banke
Cu: Petra Nielsen, Carl-Åke Eriksson, Grete Havnesköld
Durata: 98 min.
Q&A Anders Banke
Intrarea gratuita

Ora 19.00 Special Dracula Film Festival
Reborn (SUA, 2018) 
Regia: Julian Richards
cu: Barbara Crampton, Michael Paré, Kayleigh Gilbert 
durata: 80 min.
thriller, horror
Q&A Julian Richards
Intrarea gratuita

Leave a Reply

Your email address will not be published.