Program Cinemateca Patria – 2 – 9 Martie, 2020

Program Cinemateca Patria – 2 – 9 Martie, 2020:

Luni, 2 MARTIE 2020
ora 19.00 – Seara filmului european 
Lazzaro cel fericit / Lazzaro felice (Italia-Germania, 2018)
Regia: Alice Rohrwacher
Cu: Adriano Tardiolo, Agnese Graziani, Sergi López
dramă
Durata: 125 min.
Selecția oficială Cannes 2018 și Premiul pentru cel mai bun scenariu
Preț bilet: 10 lei

Marti, 3 MARTIE 2020
ora 19.00 – Film Cult -In memoriam Kirk Douglas
Spartacus (SUA, 1960)
Regia: Stanley Kubrick
Cu: Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons
Epic, istoric
Durata: 196 min.
Patru premii Oscar

Miercuri, 4 MARTIE 2020
ora 19.00 – Special Oscar
Parazit / Parasite (Coreea, 2019)
Regia: Boon-Jon Ho
Cu: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Woo-sik Choi
thriller dramatic, comedie neagră
Durata: 132 min.
Patru premii Oscar 2020 inclusiv pentru cel mai bun film și film străin
Globul de Aur pentru cel mai bun film străin
Palme d’Or la festivalul de la Cannes 2019
Preț bilet: 10 lei 

Joi, 5 MARTIE 2020
ora 19.00 – Comedy Classics
Transamerica Express / Silver Streak ( SUA, 1976)
Regia: Arthur Hiller
Cu: Gene Wilder, Richard Pryor, Jill Clayburgh
Comedie, acțiune
Durata: 114 min. 

Zilele filmului German 6-8 Martie – Intrarea liberă
Vineri, 6 MARTIE 2020 
ora 19:00- Selecţie scurtmetraje Short Export 2019
Biotop (r: Paul Scholten, 12’)
Neko No Hi (r: Jon Frickey, 11’)
19:30 – Born in Evin (r: Marzam Zaree, 95’, 2019)

Simbata, 7 MARTIE 2020
ora 11.00 – Matineu copii 
Ice Age 2 : The Meltdown / Epoca de Gheaţã 2 : Dezgheţul (2006)
regia: Carlos Saldanha
cu: Ray Romano, John Leguizamo, Denis Leary
Animatie

Zilele filmului German 
18:00 – Selecţie scurtmetraje Short Export 2019
Tracing Addai (r: Esther Niemeier, 30’)
Am cu ce (r: Hannah Weissenborn, 19’)

ora 19:00 – Copilul problemă (Germania, 2019)
regia: Nora Fingscheidt 
dramă
durata: 118 min.

Duminica, 8 MARTIE 2020
ora 11:00 – Matineu copii 
Ice Age 3 : Dawn of the Dinosaurs/ Epoca de Gheaţã 3 : Aparitia Dinozaurilor (2009)
regia: Mike Thurmeier, Carlos Saldanha
cu : Ray Romano, Seann William Scott, John Leguizamo
Animație

Zilele filmului German
Ora 17:00 – Selecţie scurtmetraje Short Export 2019
Halmaspiel (r: Betina Kuntzsch, 15’) 
Fest (r: Nikita Diakur, 3’) 
Carlotta’s Face (r: Frédéric Schuld, 5’)

ora 17:30 – Schwimmen (2018)
regia: Luzie Loose 
101 min.

Leave a Reply

Your email address will not be published.