Si eu merg la muzeu – 2013

In perioada 30 martie – 7 aprilie 2013, se va desfasura cea de a II-a editie a proiectului „Si eu merg la muzeu“, organizat de Icar Tours in colaborare cu Muzeul Literaturii Romane, ce presupune vizitarea a unsprezece muzee din municipiul Iasi, fiecare zi fiind dedicata unui muzeu. La fiecare dintre acestea intrarea va fi gratuita si vor fi organizate activitati si evenimente speciale.

Program

* Sâmbătă, 30 martie – Muzeele Poni-Cernătescu și Mihail Kogălniceanu vor avea intrarea gratuită și se vor organiza activități și evenimente speciale pentru elevi. În restul programului, intrarea este 2 RON pentru elevi și studenți.

* Duminică, 31 martie – Muzeul Universității va avea intrarea gratuită și se vor organiza activități și evenimente speciale pentru elevi. În restul programului, intrarea este tot gratuită.

* Luni, 1 aprilie – Muzeul Mihai Eminescu și Biblioteca Centrală Universitară vor avea intrarea gratuită și se vor organiza activități și evenimente speciale pentru elevi. În restul programului, intrarea este 1 RON pentru elevi și 2 RON pentru studenți în Muzeul Mihai Eminescu și gratuită pentru Biblioteca Centrală Universitară.

* Marți, 2 aprilie – Muzeul Unirii va avea intrarea gratuită și se vor organiza activități și evenimente speciale pentru elevi. În restul programului, intrarea este 3 RON pentru elevi și studenți.

* Miercuri, 3 aprilie – Muzeul Vasile Pogor va avea intrarea gratuită și se vor organiza activități și evenimente speciale pentru elevi. În restul programului, intrarea este 1 RON pentru elevi și 2 RON pentru studenți.

Icar Tours organizează în această zi tururi de oraș gratuite cu vizitarea următoarelor obiective turistice: Piața Unirii, Grand Hotel Traian, Statuia lui Cuza Vodă, Strada Cuza Vodă, Filarmonica Iași, Teatrul Național Vasile Alecsandri, Mitropolia Moldovei și Bucovinei, Palatul Roznovanu, Catedrala Catolică, Mănăstirea Trei Ierarhi, Casa Dosoftei, Biserica Sf. Nicolae Domnesc, Palatul Culturii.

* Joi, 4 aprilie – Bojdeuca lui Creangă va avea intrarea gratuită și se vor organiza activități și evenimente speciale pentru elevi. În restul programului, intrarea este 1 RON pentru elevi și 2 RON pentru studenți.

* Vineri, 5 aprilie – Muzeul Mihail Sadoveanu va avea intrarea gratuită și se vor organiza activități și evenimente speciale pentru elevi. În restul programului, intrarea este 1 RON pentru elevi și 2 RON pentru studenți.

* Sâmbătă, 6 aprilie – Casa Dosoftei va avea intrarea gratuită și se vor organiza activități și evenimente speciale pentru elevi. În restul programului, intrarea este 1 RON pentru elevi și 2 RON pentru studenți.

* Duminică, 7 aprilie – Muzeul Universității va avea intrarea gratuită și se vor organiza activități și evenimente speciale pentru elevi. În restul programului, intrarea este tot gratuită.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *