Premiile Gopo 2020: peste 90 de productii in competitia pentru nominalizari

91 de filme romanesti, lansate in cinematografe sau festivaluri nationale si internationale in 2019, intră in cursa pentru nominalizarile la cea de-a 14-a editie a Galei Premiilor Gopo, cel mai important eveniment care recompenseaza si celebreaza realizarile anuale ale cinematografiei romanesti.

Nominalizarile la toate categoriile Premiilor Gopo vor fi stabilite in luna februarie. După anuntul nominalizarilor, peste 600 de profesionisti activi din toate domeniile industriei de film romanesti vor fi invitati sa voteze pentru desemnarea castigatorilor trofeelor Gopo 2020, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firma de audit si consultanta PwC România, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat inca din 2011. 

FILMELE CARE INTRĂ ÎN CURSA PENTRU NOMINALIZĂRI LA PREMIILE GOPO 2020

LUNGMETRAJ FICȚIUNE:

AREST – regia: Andrei Cohn
CAP ȘI PAJURĂ – regia: Nicolae Constantin Tănase
CARDINALUL – regia: Nicolae Mărgineanu
CĂLĂTORIA FANTASTICĂ A MARONEI – regia: Anca Damian
CĂRTURAN – regia: Liviu Săndulescu
EPAVA – regia: Corneliu Gheorghiță
FACI SAU TACI – regia: Iura Luncaşu
HEIDI – regia: Cătălin Mitulescu
ÎNTRE CHIN ȘI AMIN – regia: Toma Enache
LA GOMERA – regia: Corneliu Porumboiu
LARA. ARIBELLE ȘI MÂNA DESTINULUI – regia: Ciprian Ioan Iacob
MARIA, REGINA ROMÂNIEI – regia: Alexis Sweet Cahill
MOregia: Radu Dragomir
MONȘTRI. – regia: Marius Olteanu
OH, RAMONA! – regia: Cristina Jacob
PARKING – regia: Tudor Giurgiu
PISICA VERDE – regia: Constantinescu Narcis
SĂ NU UCIZI – regia: Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga
TOUCH ME NOT – regia: Adina Pintilie
VALEA ORBILOR – regia: Ioan Ionescu
ZAVERA – regia: Andrei Gruzsniczki
5GANG – UN ALTFEL DE CRĂCIUN – regia: Matei Dima

DOCUMENTAR:

BUCOVINA ȚARA OAMENILOR FAGI – regia: Florin Kevorkian
CASA CU LACĂT – regia: Diana Gavra
COMOARA NAIVĂ – regia: Copel Moscu
CREATIV – regia: Ioana Grigore
DISTANȚA DINTRE MINE ȘI MINE – regia: Dana Bunescu, Mona Nicoară
EMIGRANT BLUES: UN ROAD MOVIE ÎN 2 ½ CAPITOLE – regia: Mihai Mincan, Claudiu Mitcu
FATA DIN AUR – regia: Denisa Morariu-Tamaș, Robe Adrian
GUVERNUL COPIILOR – regia: Ioana Mischie 
JURNALUL FAMILIEI -ESCU – regia: Șerban Georgescu
OMUL CARE A VRUT SĂ FIE LIBER – regia: Mihai Mincan, George Chiper Lillemark
PROFU’ – regia: Alex Brendea
REBELI PENTRU O CAUZĂ – regia: Dobrivoie Kerpenisan
SCRISOARE CĂTRE UN PRIETEN ȘI ÎNAPOI CĂTRE ȚARĂ – MANIFEST – regia: Cornel Mihalache
TIMEBOX – regia: Nora Agapi

SCURTMETRAJ:

(IN) RETURN – regia: Ioniță Iulia-Petronela
A LOVE STORY – regia: Andrei Olănescu
AFGANISTANII – regia: Adrian Silișteanu
ALGE – regia: Alma Buhagiar
AM UN CORP DE ÎMPRUMUT – regia: Carina Dasoveanu
AMERICA – regia: Horia Cucuta si George ve Gänæaard
AUTOGRAF – regia: Andrei A. Popescu
BAR MITZVAH – regia: Paul Berenstain
BILET DE IERTARE – regia: Alina Șerban
BLUE BOY – regia: Manuel Abramovich
CAMERA OBSCURĂ – regia: Andrei Olănescu
CAPRA CU TREI IEZI – regia: Victor Canache
CELED – regia: Anghel Damian
CONTRAINDICAȚII – regia: Lucia Chicoș
CUFĂRUL LUI EMINESCU – regia: Cristian Radu Nema, Mimis Ravanis
DESPRE CE NAIBA SĂ SCRIU? – regia: Matei Monoranu
DESPRE VIAȚĂ, IUBIRE, CHIFTELE ȘI TOT RESTUL… – regia: Carina Dasoveanu
DOINA – regia: Pavel Brăila
DUMNEZEU MAMA – regia: Mihai Ghiță
DUNGI – regia: Ioana-Cristina Costandache
EL IUBEȘTE OCHII MEI – regia: Enxhi Rista
EXTRASEZON – regia: Ioachim Stroe
FB – regia: Apostol Valentin Ionuț
FIRUL ROȘU – regia: Alexandra Fușcaș
HAI SĂ DANSĂM – regia: Theodor Ioniță
HAVANA CUBA – regia: Andrei Huțuleac
HELLEN – regia: Claudia Alexandru
INTERVIU – regia: Sorin Tănase
ÎNVIEREA DOMNULUI CONSTANTIN – regia: Cornel Brad
JOC! – regia: Andreea Vălean
LUMI PARALELE – regia: Andrei Tache Codreanu
MENS SANA – regia: Carina Dasoveanu
MUNCA NOASTRĂ CEA DE TOATE ZILELE – regia: Lucia Chicos
NECUNOSCUȚI – regia: Ioachim Stroe
NU E NIMENI ACASĂ – regia: Andrei Udișteanu
NU TRAGE PERDEAUA – regia: Andrei Florescu
OPINCI – regia: Anton Groves, Damian Groves
PATUL LUI PROCUST – regia: Andrian Împărățel
PENDULUM – regia: Ioana Mischie
PREA TÂRZIU – regia: Frunza Roland
PROASPĂT – regia: Elena Smîntînă
ROMANIAN TRADITION – regia: Pavel Bartoș
SILVIA – regia: Codrin Vasile
SPERANȚA – regia: Sandra Rad
SPRE NOAPTE – regia: Sergiu Zorger
TE DISTREZI? – regia: Flavia Negoescu, Cătălin Moise
TEMPTATION – regia: Laura Lăzărescu-Thois
THE POISON CHILD – regia: Mick Davis
TROFEUL TINEREȚII – regia: Răzvan Oprescu
TURNUL DIN PISA – regia: Bogdan Ilieșiu
ULTIMUL DRUM SPRE MARE – regia: Adi Voicu
ULTIMUL PREOT – regia: Alma Buhagiar
UNDEVA ÎN MOLDOVA – regia: Ligia Ciornei
VÂNĂTOARE DE HIPOPOTAMI ȘI CROCODIL – regia: Germain Kanda
WASHINGTON – regia: Gabriel Achim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *